Ceyhun TÜKLE|

Söğüt


Marmarise 40 km uzaklıkta 2500 nüfuslu Söğüt'ün geçim kaynağı turizm balıkçılık dağ çayı,kekik,defne,keçi boynuzu toplayıcılığıdır. Egenin Güney'inin birleştiği denizi temiz ve berraktır. Cumhuriyet sok. Eski Yunanlılar bölgeye Saranda adını vermiştir.Etrafı adalarla çevrili bir koyda doğayla başbaşa cennet gibi bir yer...Söğüt badem ,incir,defne,keçi boynuzu,portakal mandalina gi ağaçlarıyla meşhurdur.Ev yapımı ekmeği,gözlemesi çam balı ,doğal el yapımı keçi boynuzu pekmezi, düğün yemekleri, aşure,keşkek gibi değişik tatlar tadabilirsiniz.

Marmaris Söğüt Köyü'ne Bozburun ve Bayır Köyü’nden ulaşmak mümkün. Bozburun yarımadasının uç noktasında yer almasından dolayı turizm bölgelerinin dışında kalmış. Buna rağmen yerliler turislere oldukça ilgi göstermekte, köyün çarşısını oldukça hareketlendirmektedirler. Aynı zamanda son yıllarda ciddi konaklama yerler için yatırımlar yapılmıştır. Söğüt Köyü'nün 1 km güneybatısında Thyssanos yerleşimi kalıntıları görebilirsiniz.

Köy sahilden biraz uzak kalmaktadır.Denize açılan kapısı ise Saranda koyu Söğüt’e 3 km uzaklıktaki yer alıp yol sizi etkileyici bir manzara karşılayacaktır. Sömbeki körfezi ve yeşillikler içinde Saranda koyu ayaklarınızın altında. İleride ve sisler içindeki büyük ada ise Yunanistan’ın (Simi) Adası. Özellikle sabahları gün doğarken ve güneş batarken bu mazara izlenmeli.

Marmaris Söğüt Köyü tamamen doğal yapısıyla, misafirperver yerlisi, organik yiyecekleri ile size muteşem bir tatil sunuyor. Söğüt'te tatilin adresi Suna House.

 

Marmaris’in güzellikte sınır tanımayan köyüdür Söğüt. Çevresinde zeytin ağaçlarının yer aldığı masmavi denizinde renk renk balıkların yaşadığı. İki denizin birleştiği yerde muhteşem doğasıyla cennetten bir köşe adeta Toprak yolları, köy kahveleri, eşsiz havası, rengarenk kır çiçekleri, koyları ve ile şehir karmaşasını ve stresini unutturacak yer Marmaris Söğüt. Evinizin konforunu ve ailenizin sıcaklığını bulacağınız yer ise Söğüt Suna House’dur. Oksijenin bol olduğu ve nemin hiç olmadığı bir yer düşünün ve burada yetişen tüm bitkilerin farklı bir aroma ve damak tadı olduğunu hayal edin. Deniz mahsullerinin bol olduğu bir yer olan Söğüt’ te sağlıklı ve lezzetli yiyecekler yiyebilirsiniz. Doğanın muhteşemliği, sessizliğe kulak vermek, misafirperver insanı, bu şirin köye gelmek için iyi sebeplerdendir. Görebileceğiniz ve bulabileceklerinizi kısaca sıralamak gerekirse ; Masmavi denize sahip muhteşem koyları ile Marmaris Söğüt sizleri bekliyor.